Teuta kthen me “këmbë në tokë” Apoloninë

Më: 16 tetor 2022 Në ora: 16:11

Ka startuar java e dytë e Superligës në basketboll për meshkuj, ku është luajtur vetëm një ndeshje.

Teuta kampione fitoi 81-61 në Vlorë ndaj Apolonisë, dy skuadra që e kishin nisur me fitore këtë sezon. Gjithsesi, në fushë dominuan durrsakët, ndjeshëm më superiorë se fierakët, duke e merituar fitoren (Sullivan e Gorea nga 17 pikë secili).

Ka startuar edhe Kategoria e Parë për meshkuj, ku spikat fitorja e Partizani, që mundi 82-49 Skënderbeun, ndeshje e luajtur në kryeqytet. Për të kuqtë u dallua Beqo me 28 pikë. Në takimin tjetër, Flamurtari fitoi thellë 90-62 në Elbasan ndaj ekipit vendës (Anthony 25 pikë). Te vlonjatët u aktivizuan 3 të huaj, ndërsa te Elbasani një i tillë.

Superliga-Meshkuj, java e dytë

Apolonia – Teuta, 61-81

Tirana – Kamza Basket, 16 tetor

Besëlidhja – Vllaznia, 16 tetor

Renditja: Teuta 4 pikë, Apolonia 3 pikë, Besëlidhja 2 pikë, Vllaznia 1 pikë, Tirana 1 pikë, Kamza Basket 1 pikë.

Kategoria e Parë-Meshkuj, java e parë

Partizani – Skënderbeu, 82-49

Elbasani – Flamurtari, 60-92

Renditja: Partizani 2 pikë, Flamurtari 2 pikë, Elbasani 1 pikë, Skënderbeu 1 pikë.