Sërish Costa për Spanjën, festën e Iranit e shuan VAR-i

Botërori 2018

Më: 20 qershor 2018 Në ora: 19:23
Festa e golit

(E plotësuar) - Spanja i është gëzuar fitores së parë në Kampionatin e sivjetmë Botëror duke fituar ndaj Iranit (1-0) në ndeshjen e xhiros së dytë në kuadër të Grupit B.

Gjysma e parë e takimit nuk dhuroi shumë raste shënimi dhe kur skuadrat shkuan në pushim, rezultati ishte ai i fillimit të ndeshjes (0-0).

Në fillim të pjesës së dytë, të dyja skuadrat e patën nga një shans, mirëpo më pas La Roja e zhbllokoi rezultatin.

Diego Costa pranoi një top në zonë, u rrotullua dhe goditja e tij u ndal në rrjetë (54′).

Në minutën e 63-të, futbollistët e Iranit ia dolën që ta fusnin topin në rrjetë, mirëpo me ndihmën e sistemit VAR, goli u anulua për pozitë jashtë loje.

Të dyja skuadrat në vazhdim të ndeshjes u përpoqën që të shënonin, spanjollët për ta vulosur fitoren, kurse iranianët e kërkonin barazimin. Megjithatë, deri në fishkëllimën e fundit të gjyqtarit nuk u shënua gol tjetër.

Irani ka tri pikë dhe do ta kërkojë kualifikimin ndaj Portugalisë në xhiron e fundit të fazës grupore. Iranianët duhet t’i mposhtin portugezët për t’u kualifikuar në fazën e eliminimit direkt.

Irani-Spanja 0:1

Stadiumi ‘Kazan Arena’, Kazan.

Shikues: 42.718.

Gjyqtar: A. Cunha (Uruguai).

Shënues: Costa (54').

Kartonat e verdhë: Amiri, Ebrahimi.

Irani: Beiranvand, Hajsafi (Mohammadi 69'), Pouraliganji, Hosseini, Rezaeian, Ebrahimi, Ezatolahi, Ansarifard (Jahanbakhsh 74'), Taremi, Amiri (Ghoddos 86') dhe Azmoun.

Spanja: de Gea, Carvajal, Pique, Ramos, Alba, Busquets, Iniesta (Koke 71'), Silva, Isco, Lucas (Asensio 79') dhe Costa (Rodrigo 89').

Grupi B Portugalia-Maroku 1:0 Irani-Spanja 0:1 Tabela 1. Spanja 2 1 1 0 4 2. Portugalia 2 1 1 0 4 3. Irani 2 1 0 1 3 4. Maroku 2 0 0 2 0

Në xhiron e tretë, me 25 qershor takohen: Irani-Portugalia (20.00) dhe Spanja-Maroku (20.00)

***

Pas shumë vështirësive Spanja ka kaluar në avantazh 1-0 përballë Iranit.

Në minutën e 54’ ishte Giego Costa i cili aksidentalisht shënoi për iberikët.

Pjesa e parë pa gola mes Spanjës dhe Iranit

Ka përfunduar pa gola pjesa e parë e takimit mes Spanjës dhe Iranit.

Spanja pati posedim më të madh të topit dhe u mundua me sulme të vazhdueshme ta gjejë portën iraniane, por nuk arriti që të shënojë.

Takimi zhvillohet në Grupin B, ku luajnë edhe Portugalia dhe Maroku.

LIVE: Nis ndeshja Iran – Spanjë