Rusia pozicionon njësinë e re S-400 në Krime - Bota Sot
Rusia pozicionon njësinë e re S-400 në Krime

Evropë

E shtunë, 20 tetor 2018

Rusia pozicionon njësinë e re S-400 në Krime

Më: 13 janar 2018 Në ora: 14:01
Pamje të disa pjesëve të sistemit të mbrojtjes ajrore, S-400, gjatë një parakalimi në Moskë

Rusia ka pozicionuar në Krime një njësi të re të armatosur me sistem të avancuar të mbrojtjes ajrore, S-400, kanë raportuar mediat ruse.

Rusia e ka aneksuar Krimenë nga Ukraina më 2014.

Mediat shtetërore ruse kanë raportuar gjatë ditës së sotme, se Moska ka pozicionuar një sektor të ri në qytetin Sevastopol, ku edhe është e pozicionuar flota ruse në Detin e Zi.

Kjo është njësia e dytë e pajisur me sistemin S-400 në Krime, pasi Moska kishte vendosur të parën në fillim të vitit 2017 në portin Fedosia.

Sistemi S-400 ka kapacitet për të goditur objektiva deri në 400 kilometra largësi dhe raketa balistike në distancë prej 60 kilometrash.

Pas aneksimit të Krimesë nga Ukraina më 2014, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian i kanë vënë sanksione Moskës, për ta kundërshtuar vendimin e Rusisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test