Autoritetet turke ndalojnë 16 persona të dyshuar për terrorizëm - Bota Sot
Autoritetet turke ndalojnë 16 persona të dyshuar për terrorizëm

Evropë

E shtunë, 17 nëntor 2018

Autoritetet turke ndalojnë 16 persona të dyshuar për terrorizëm

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 19:54
Foto ilustrim

Autoritetet turke kanë ndaluar 16 persona në zonat juglindore të Turqisë të banuara nga kurdët, pas dyshimeve për lidhje me terrorizëm, ka njoftuar zyra e guverantorit lokal të enjten, transmeton Reuters.

Një burim i sigurisë ka thënë se në mesin e të arrestuarve janë edhe tre persona me kombësi franceze.

Të 16-të personat janë ndaluar pas operacioneve kundër “militantëve” të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në juglindje të provincës Sirnak, ka njoftuar kjo zyrë përmes një deklarate.

Zyra e guvernatorit nuk ka dhënë detaje për nacionalitetin e tyre.

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit ka zhvilluar kryengritje kundër shtetit për tri dekada dhe është shpallur organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Më shumë se 40,000 persona, shumica kurdë, kanë vdekur prej kur ka nisur konflikti në juglindje të shtetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test