Reali fiton në Monchengladbach, Interi eliminohet! Ja 16 skuadrat e kualifikuara

Nga: Kemajl Goca Më: 9 dhjetor 2020 Në ora: 21:19
Real Madrid

(E plotësuar) –  Real Madridi triumfon me rezultat 2:0 ndaj Monchengladbach-it, në një ndeshje që padyshim ka qenë sikur finale në kuadër të xhiros së fundit të grupit B të Champions League në futboll.

Skuadra gjermane përkundër humbjes kualifikohet, duke iu falënderuar barazimit në mes Interit dhe Shakhtarit (0:0).

Interin dhe Shakhtarin, vetëm fitorja i dërgonte në të 8-tën e finales, ndërsa barazimi i eliminoi nga gara më prestigjioze.

Shakhtari shkon në Europa League, për dallim nga Interi që eliminohet nga të gjitha garat.
Futbollisti francez, Karim Benzema, është trim i fitore së Realit, duke shënuar me kokë në minutën e 9-të dhe të 32-tën.

Interi-Shakhtari

Atletico Madridi fiton sfidën kryesore në udhëtim me 2:0 ndaj Salzburgut. Në minutën e 39-të, Mario Hermoso godet me kokë me mjeshtri dhe topi futet në rrjetën e skuadrës austriake, 0:1. Carrasco në minutën e 86-të, thellon fitoren e Atleticos.

Futbollisti nga Kosova, Mërgim Berisha, u paraqit standard për Salzburgun, përkundër angazhimit nuk arritën fitore, që do t’i kualifikonte më tej.

Atletico

Bayerni nga Munihu ka shënuar fitore me rezultat 2:0 ndaj Lokomotivës nga Moska. Sule realizon në minutën e 63-të dhe Choupo-Moting në atë të 80-tën.

Bayern-Lokomotiva

Manchester City ngadhënjen me 3:0 ndaj Marseilles. Torres shënon në minutën e 48-të, Torres në atë të 77-tën e Sterling (90').

Manchester City - Marseille

Në të tetën e finales janë kualifikuar: Atletico Madridi, Monchengladbach, Real Madridi, Atalanta, Chelsea, Sevilla, Dortmundi, Lazio, Juventusi, Barcelona, Leipzig, PSG, Bayern Munihu, Manchester City, Porto, Liverpooli. Në Europa League shkojnë Manchester Utd, Dynamo Kiev, Club Brugge, Ajaxi, Krasnodar, Salzburg, Olympiakos dhe Shakhtar.

4. Basaksehir    6    1    0    5   7:18    3

Atletico Madridi avancon me 0:2 ndal Salzbugug, shënues Carrasco (86').

80' Choupo-Moting thellon epërsinë e Bayernit, 2:0.
77' Aguero shënon për Cityn, 2:0 kundër Marseilles.

78' Inter dhe Shakhtar po luftojnë me mish e më shpirt por nuk po shënojnë asnjëra deri me tash.

73' Reali rast ideal por tërthorësja ia mohon golin.

68' Interin vetëm fitorja e kualifikon.

63' Niklas Sule nga afërsia godet fortë me kokë dhe realizon 1:0 për Bayernin.

55' Bayerni nga Munihu nuk ka shënuar ende ndaj skuadrës moskovite.

50' Salzburg kërkon barazimin por do ta ketë të vështirë kundër Atletico Madrid.

Grupi D

48' Torres pa ndonjë vështirësi nga afërsia realizon për 1:0 ndaj Manchester City.

Përfundojnë pjesët e parë, vetëm 4 gola u shënuar për 6 ndeshje!

42' As Bayerni nuk ka shënuar.

Grupi D

39' Mario Hermoso godet me kokë me mjeshtri dhe topi futet në rrjetën e skuadrës austriake, Atletico Madrid avancon me 0:1.

36' Interi ende nuk po shënon.

32' Karim Benzema është në formën më të mirë, ai sërish me kokë shënon dhe për 2:0. Real Madridi tani ka qetësinë, i buzëqesh kualifikimi.

31' Atletico Madridit i konvenon barazimi sepse e kualifikon më tej.

27' Ndeshje mjaft e mirë në Madrid.

20' Reali po sulmon dhe synon edhe golin e radhës.

17' Ndeshje me rivalitet edhe mes Interi e Shakhtar e Salzburg dhe Atletico Madrid, ndeshje sikurse finale.

14' Monchengladbach është në presion sepse humbja mund ta dërgojë në shtëpi.

9' Karim Benzema kalon në epërsi.  Një veprim i bukur, ndërsa Benzema me kokë gdoet për mrekulli dhe lë të shtangur portierin rival.

7' Nuk ka gola në asjë ndeshje deri me tash.

Grupi A

Grupi B

Grupi C
Manchester City-Marseille 0:0

Grupi D

5' Reali kërkon me ngulm fitoren.

më3' Salzbug vetëm fitorja e kualifikon.

1' Fillojnë ndeshjet. Mërgim Berisha me Salzburgun synojnë fitore ndaj Atletico Madridit.

Grupi B është më i nxehti nga të gjitha grupet tjera, katër skuadra që pretendojnë kualifikimin në të tetën e finales së Champions League në futboll. Monchengladbach udhëheq grupin me 8 pikë, pasojnë Shakhtar me 7, Reali 7 dhe Interi 5 pikë.  Në rast se humb Monchengladbach dhe fiton Interin, atëherë kjo e fundit shkon më tej.