Mediumi malazez: Nervozizëm në Prishtinë...

Nga: K.Goca Më: 8 korrik 2021 Në ora: 22:22

Skuadra shqiptare Deçiqi nga Tuzi i Malit të Zi, mposhtet me rezultat 2:1 nga nënkampioni i Kosovës, Drita nga Gjilani, në takimin e parë të rrethit të parë kualifikues të Conference League në futboll.

Media në Mal të Zi, “Vijesti”, ka shkruar për ndeshjen mes Dritës dhe Deçiqit.

“Deçiq e filloi  ndeshjen evropiane në mënyrë të shkëlqyeshme dhe përfundoi me një humbje, me nervozizëm dhe një përshtypje të zbehtë.

Ekipi nga Tuzi u mund 2:1 nga Drita e Kosovës në Prishtinë, në raundin e parë të kualifikimeve për League League.

Fillimi ishte si një ëndërr. Minuta e tretë, Kristijan Vulaj në mënyrë të bukur goditi me kokë nga dhjetë metra, topi qëllon shtyllën dhe Iljir Camaj vrapoi dhe e dërgoi atë në rrjetë.

Ekipi vendas, pa mbështetjen e tifozëve, reagoi shpejt, tetë minuta më vonë Almir Ajzeraj barazoi, pasi mbrojtja e Deçiqit tregoi pasiguri, Tuçi bllokoi goditjen e parë, Ajzeraj ishte vetëm nga 12-13 metra, me qetësi e realizoi rastin. Drita ishte pak më e rrezikshme dhe në 20 minutat e fundit u bë një ndryshim si në fushë ashtu edhe në rezultat.

Ishte sikur lojtarët e Deçiq ishin pa frymë, ata humbën përqendrimin, Arbnor Muja u shkaktoi atyre shumë probleme, lojtarët e Dritës bënin presion.

Ata patën dy raste të mira, Popoviq mbrojti gjuajtjen e Ajzerajt, ndërsa Simonovski rrëshqiti kur u duk si një gol i sigurt.

Maqedonasi Marko Simonovski nuk bëri gabim në minutën e 78-të, realizoi pas asistimit të Mujës.

Deçiq shumë shpejt (80’) mbeti me dhjetë lojtarë, pas përjashtimit të Dreshajt, nikoqirët në fund mund të shkonin deri në 3:1 (Muja goditi shtyllën nga rreth 20 metra).

Në momentet e fundit të ndeshjes, kishte tensione në fushë,  nervozizëm në pankinën e Deçiqit, kështu që trajneri Mulaliç dhe një nga ndihmësit e tij u ndëshkuan me kartona të verdhë.

Revanshi do të luhet më 15 korrik në Podgoricë”, shkruan mediumi malazez.