E pabesueshme ku gjendet Xherdan Shaqiri! Media prestigjioze zvicerane me statistika

Nga: Kemajl Goca Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 13:20

“Katar, po vijmë!”, shkruan media prestigjioze zvicerane “Blick”.

Cili nga lojtarët e kombëtares së Zvicrës ka notën më të mirë në kualifikimet e suksesshme për Kampionatin Botëror, kush luajti më shumë?

Zvicra zuri vendin e parë me 18 pikë në grupin C të kualifikueseve, duke lënë pas me dy pikë me pak kampionët e Evropës, Italinë.

“Vladimir Petkoviç (58 vjeç) ishte në stol në dy ndeshjet e para, pastaj Murat Yakin (47 vjeç) në gjashtë ndeshjet e fundit. Në rrugën drejt Katarit, kombëtarja pësoi dy gola dhe shënoi 15 herë. Dymbëdhjetë golashënues të ndryshëm, vetëm Embolo (3) dhe Zuber (2)”, shkruan mes të tjera “Blick.

Xherdan Shaqiri është prej më të mirëve.

Yann Sommer (32 vjeç), nota 4.3.

Gjithsej 720 minuta: Në çdo ndeshje mes shtyllave. Pika kryesore: Parada e tij me penalltinë kundër Jorginhos.

Remo Freuler (29), nota 3.9.

Gjithsej 601 minuta. Jashtëzakonisht i fortë, jo shumë spektakolar. Për pikët e shënuesve, ka vend për përmirësim: 1 gol, asnjë asistim.

Nico Elvedi (25), nota 4.2.
Gjithsej 540 minuta.

Ricardo Rodriguez (29), nota 4.
Gjithsej 537 minuta.

Silvan Widmer (28), nota 4.3.
Gjithsej 521 minuta: Gol i rëndësishëm si mysafir në Itali.

Manuel Akanji (26), nota 4.2.
Gjithsej 503 minuta: Nuk është çudi që ai tregoi lojën e tij më të mirë në Itali.

Xherdan Shaqiri (30), nota 5.
Gjithsej: 491 minuta: Përgatitësi më i mirë me pesë asistime në gjashtë ndeshje. Plus goli i rëndësishëm i fitores ndaj Lituanisë.

Denis Zakaria (24), nota 4.6.
Gjithsej 423 minuta: Rikthehet nga një dëmtim i gjatë dhe përmirësohet nga ndeshja në ndeshje. Sjell dinamizëm dhe shpejtësi në mesfushë si askush tjetër.

Ruben Vargas (23), nota 4.6.

Gjithsej: 399 minuta:  Krah i fortë, i shkathët, driblues. Ai mungon ndaj Irlandës Veriore. Gol kundër Bullgarisë. I përket fituesve.

Renato Steffen (30), nota 4.3.
Gjithsej 350 minuta: Ai mungon në dy ndeshjet e para për shkak të një dëmtimi dhe është kthyer. Gol dhe asistim.
Haris Seferoviq (29), nota 3.8.
Gjithsej 338 minuta: Fillim i mbarë me golin 3:1 në Bullgari. Nga atje bëhet e vështirë: pa gola kundër Lituanisë dhe Italisë, penallti e humbur 0:0 ndaj Irlandës Veriore dhe ndeshjet e fundit i dëmtuar. Jo cilësia e Seferoviq.

Breel Embolo (24), nota 4.3.
Gjithsej 334 minuta. Ai humbi gjysmën e ndeshjeve, i dëmtuar. Tre gola, tre asistime. Askush nuk është më i rrezikshëm.

Steven Zuber (30), nota 3.8.
Gjithsej 328 minuta.

Fabian Schär (29), nota 4.3.
Gjithsej 307 minuta: dy asistime.

Kevin Mbabu (26), nota 4.3.
Gjithsej 261 minuta: I fortë kundër Irlandës Veriore.

Fabian Frei (32), nota 4.3.
Gjithsej 250 minuta.

Granit Xhaka (29), nota 4.
Gjithsej 180 minuta: Dy anë të forta nën drejtimin e Petkoviçit. Që atëherë kapiteni mungon. Fillimisht për shkak të virusit korona, më pas i lënduar. Xhaka nuk është një lojtar kyç në këtë kualifikim.

Djibril Sow (24), nota 3.5.
Gjithsej 169 minuta.

Noah Okafor (21), nota 5.5.
Gjithsej 148 minuta: Yll që shkelqen! Një gol, një asistim. Sulmuesi i Salzburgut, Okafor, është lojtari më i mirë i ndeshjeve të fundit, jo në skuadër më parë.