Rodri: Më zgjoi Guardiola

Më: 11 qershor 2023 Në ora: 16:58
Rodri

Nata në Stamboll është shumë e ëmbël për Manchester Cityn, i cili mundi 1:0 Interin dhe pushtoi Ligën e parë të Kampionëve në historinë e tij.

Jo vetëm kaq, falë triumfit të tyre në kompeticionin më të lartë evropian,

Qytetarët vendosën hat-trickun e Champions-FA Cup-Premier League, që i mungonte një klubi anglez që nga viti 1999, kur e nënshkroi Manchester United.

Pika e kthesës së ndeshjes erdhi në minutën e 68-të, me një veprim të manovruar të Cityt që është paksa manifesti i skuadrës së Pep Guardiolës: Foden lëvizi topin nga e majta në të djathtë me sjelljen e zakonshme me të majtën, Akanji gjeti Bernardo Silvën në zona e rreptësisë dhe portugezi kaluan drejt qendrës së zonës, por një devijim e ktheu topin drejt Rodrit të vrullshëm, i cili me një gjuajtje shumë të saktë mposhti Onanën në të majtë dhe drejtoi ndeshjen.

Në momentin e krosimit të numrit 20 të Qytetarëve drejt qendrës së zonës ishin shtatë lojtarë të skuadrës së Guardiolës në 16 metrat e fundit përballë portierit të Interit.

Mbushja e zonës së penalltisë dhe përpjekja për të pasur sa më shumë mundësi për të shënuar gola ka qenë gjithmonë një prerogativë e skuadrave të drejtuara nga trajneri katalanas, ashtu ishte edhe te Barcelona dhe Bayern Munich.

Edhe në një krosim me fat, duke qenë se topi ishte drejtuar në një drejtim krejtësisht tjetër, u gjet një lojtar që provoi golin: mund të duket e rastësishme, por nuk është.

Rodri mberrin aty dhe shenon! Mesfushori spanjoll, pavarësisht gëzimit për fitoren përfundimtare, analizoi paraqitjen e tij dhe në mënyrë shumë të sinqertë shprehu një gjykim negativ për pjesen e pare.

“Kishte një përpjekje të pabesueshme nga ana e të gjithëve. Nuk isha mirë në pjesën e parë.

Po luaja si m*t të them të drejtën, por në fund ia dolëm nga ajo situatë, shënova një gol, ishte e pabesueshme. Me dha force Guardiola ne pushim”.