Barcelona zyrtarizon largimin e Arda Turan drejt Stambollit - Bota Sot
Barcelona zyrtarizon largimin e Arda Turan drejt Stambollit

Futboll

E mërkurë, 24 tetor 2018

Barcelona zyrtarizon largimin e Arda Turan drejt Stambollit

Më: 13 janar 2018 Në ora: 15:02
Arda Turan

Barcelona ka konfirmuar se mesfushori Arda Turan ka nënshkruar me Istambul Basaksehir një marrëveshje deri në vitin 2020. Futbollisti 30-vjeçar kthehet në Turqinë e tij të lindjes, duke dështuar të bëjë qoftë edhe një paraqitje të vetme nën drejtimin e Ernesto Valverde këtë sezon. Është mungesa e kohës së aktivizimit, ajo që e ka detyruar atë të lëvizë, pasi kërkon më shumë futboll të luajtur në ekipin e parë. Barcelona ka pranuar kërkesën e lojtarit dhe e ka lejuar Arda Turan të niset për një marrëveshje huazimi prej dy vitesh e gjysmë. Në një deklaratë në faqen zyrtare të klubit katalanas shkruhet: “Arda Turan ka luajtur gjithsej 55 ndeshje për Barçën, duke shënuar 15 gola në dy vite e gjysmë si lojtar Blaugrana. Në këtë kohë ai ka fituar 6 trofe: 1 kampionat spanjoll, 2 Kupa Mbreti, 1 Superkupë Spanjolle, 1 Botëror për Klube dhe 1 Superkupë Europiane.”

Arda u bashkua me Barcelonën nga Atletico Madrid, në verën e vitit 2015. Ai u ble nga skuadra e “Camp Nou” pasi kishte shkëlqyer për rivalët e La Liga-s gjatë një periudhe suksesi të konsiderueshëm në kryeqytetin spanjoll. Turan fitoi titullin kampion, “Europa League” dhe arriti finalen e Ligës së Kampioneve gjatë kohës së tij me Atleticon. Ai, megjithatë, u përball me konkurrencë të ashpër për vendin e titullarit në Katalonjë, ku nuk ishte në gjendje të “gozhdonte” një rol të rregullt gjatë gjithë kohës së tij me Barçën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test