Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte paralajmërimi për Millosheviqin - Bota Sot
Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte paralajmërimi për Millosheviqin

Historia

E shtunë, 22 shtator 2018

Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte paralajmërimi për Millosheviqin

Nga: B.S Më: 10 dhjetor 2017 Në ora: 16:40
Wesley Clark

Ishte viti 1999, kur gjenerali i ushtrisë amerikane, Wesley Clark  gjatë një takimi në Bruksel ishte përplasur keq me një gazetar për shkak të Kosovës.

Në përplasjen me gazetarin, gjenerali Clark i thotë gazetarit se krimineli, kasapi i “Ballkanit”, Sllobodan Millosheviq kishte plan spastrimin etnik të Kosovës, shkruan “Bota sot”.

“Me degju mua, me degjo mua...Ky ishte një plan i Millosheviqit për pastrimin etnik të Kosovës, dëbimin e shqiptarëve nga Kosova...dhe ne e kemi paralajmëruar Millosheviqin se nëse ai e bën këtë ai dhe civilët serb do te goditen keq”, kishte thënë Clark, përcjellë “Bota sot”.

Ja video e plotë, ku momentin e përplasjes mund ta ndiqni prej sekondës 37.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test