UÇK në Koshare: Për herë të parë pas gjysmë shekulli kemi thyer kufirin Kosovë-Shqipëri - Bota Sot
UÇK në Koshare: Për herë të parë pas gjysmë shekulli kemi thyer kufirin Kosovë-Shqipëri

Historia

E hënë, 24 shtator 2018

UÇK në Koshare: Për herë të parë pas gjysmë shekulli kemi thyer kufirin Kosovë-Shqipëri

Më: 2 janar 2018 Në ora: 07:03
Koshare

Këto pamje filmike të ushtarëve të UÇK-së janë realizuar në maj të vitit 1999, pas luftimëve të ashpëra me ushttrinë serbe.

“Ne kemi kaluar dhjetë kilometra në brendësi të Kosovës për 25 ditë. Shumicën e asaj kohe ne kemi luftuar në distanca prej 20 deri në 100 metra nga armiku”, tha  një mjek i UÇK-së në spitalin e Bajram Currit.

“Ne kemi humbje, por po ecim përpara. Për herë të parë në gjysmë shekulli kemi ndryshuar kufirin midis Kosovës dhe Shqipërisë”.

Beteja e Koshares ishte një ndër mbetjat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test