Këndoni, që ta luftoni depresionin pas lindjes - Bota Sot
Këndoni, që ta luftoni depresionin pas lindjes

Life style

E shtunë, 20 tetor 2018

Këndoni, që ta luftoni depresionin pas lindjes

Më: 11 janar 2018 Në ora: 07:36
Ilustrim

Të kënduarit ndihmon gratë që ta tejkalojnë depresionin post-natal, ka zbuluar një hulumtim i ri.

Nënat e reja që luftojnë me simptomat e lehta e deri në ato të rënda me këtë gjendje, rikuperohen më shpejtë nëse këndojnë në grup, ka gjetur ky studim.

Udhëheqësja e këtij hulumtimi, Dr. Rosie Perkins, nga Qendra për Shkenca të Performancës në Londër tha që depresioni postnatal është dobësues për nënat dhe familjet e tyre.

“Megjithatë, hulumtimi ynë nënkupton që për disa gra, diçka aq e qasshme si këndimi me beben e tyre, mund të ndihmojë në përshpejtimin e shërimit në një nga momentet më të pasigurta të jetës së tyre”, vijoi Perkins.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test