Të hënën, dita më e dëshpëruar e vitit - Bota Sot
Të hënën, dita më e dëshpëruar e vitit

Life style

E premte, 19 tetor 2018

Të hënën, dita më e dëshpëruar e vitit

Më: 12 janar 2018 Në ora: 16:31
Ilustrim

E Hëna Blu, ose siç njihet ndryshe dita më e dëshpëruar e vitit, po afron. Janari mund të ndihet si një nga muajt më të zymtë të vitit.

Kur është e Hëna Blu për vitin 2018? Dita është shpikur si ‘dita më e dëshpëruar e vitit’. E Hëna Blu zakonisht bie të hënën e tretë të janarit çdo vit. Këtë vit ajo do të shënohet të hënën, më 15 janar. E hëna blu mund të bjerë edhe në të hënën e dytë ose të katërt.

Çfarë është e Hëna Blu?

Njihet si dita më e dëshpëruar e vitit. Kjo për shkak të një kombinimi të dëshpërimit pas festave, netëve të ftohta të errëta dhe duke u lënë me fatura të papaguara të kartës së kreditit.

Koncepti u konceptua fillimisht nga Dr.Cliff Arnall dhe u shpërnda nga kompania Sky Travel Sky, dhe tani është bërë një ngjarje vjetore.

Dita më e zymtë e vitit u llogarit me një formulë matematikore. Data pohohet se është llogaritur duke përdorur një ekuacion.

Faktorët që konsiderohen janë moti, niveli i borxhit, koha që nga festat, nivele të ulëta motivimi dhe ndjenja e nevojës për të marrë përgjegjësinë për një situatë.

Profesori i Universitetit Cardiff, Arnall, tenton të shpjegojë arsyet e Blue Monday; si rregull, të hënën e tretë të janarit, e cila është koha kur euforia për festat e Krishtlindjeve zhduket, dhe ti e kupton se ke ende një vit të gjatë për tu përballur.

Në Angli, çështja në fjalë është marrë shumë seriozisht: si për koincidencë, në këtë ditë, ka rritje të papunësisë dhe disa organizata ofrojnë këshillim psikologjik për ata që kanë nevojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test