Bëhen të ditura detajet e marrëveshjes Maqedoni-Greqi, ja emri i ri - Bota Sot
Bëhen të ditura detajet e marrëveshjes Maqedoni-Greqi, ja emri i ri

Maqedonia

E enjte, 18 janar 2018

Bëhen të ditura detajet e marrëveshjes Maqedoni-Greqi, ja emri i ri

Më: 9 janar 2018 Në ora: 10:52
Ilustrim

Janë publikuar detaje të marrëveshjes që pritet të nënshkruhet mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. 

Në një dokument që ka siguruar portali Infoshqip thuhet se emri i ri do të jetë Republika e Maqedonisë së Re, ndërsa versioni i shkurtuar do të jetë Maqedonia e Re.

Në dokument përfshihen edhe zgjidhjet për çështjet me kishën, gjuhën dhe identitetin.

—-Emri: Republika e Maqedonisë së Re
—Emri i shkurtuar: Maqedonia e Re
—-Gjuha: Maqedonishtja moderne
—-Nacionaliteti: Maqedonas/ Maqedonasit e ri
—-Kisha: Kisha e Re Pravosllave Maqedonase
—-Identiteti: Maqedonas (për Maqedonasit), Maqedonasit Etnik (për ndërkombëtarët) Sllavomaqedonasit ( për Grekët)
—-Identiteti i Maqedonasve të Greqisë: Maqedonasit e Greqisë (për Maqedonasit dhe ndërkombëtarët) Maqedonas (për Grekët).

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test