Sot fillon Karnavali i Vevçanit - Bota Sot
Sot fillon Karnavali i Vevçanit

Maqedonia

E shtunë, 20 tetor 2018

Sot fillon Karnavali i Vevçanit

Më: 13 janar 2018 Në ora: 10:40
Karnavali i Vevçani

Qytetarët e Vevçanit këtë fundjavë do të fillojnë Karnavalet e qytetit, ku me aktivitete të ndryshme, improvizime dhe satirë do të shënojnë ngjarjet e vitit të kaluar.

Karnavali i Vevçanit do të fillojë sot, me të cilin do të shënohet edhe ardhja e vitit të ri sipas kalendarit të vjetër.

Në orën 13:00 do të fillojë defilimi me maska të ndryshme, ndërsa më pas në pritjen e vitit të ri do të ketë performanca muzikore.

Aktiviteti qendror i karnavalit do të mbahet nesër me valle nga qindra qytetarë të maskuar, ndërsa do të përfundojë nesër pasdite me djegien tradicionale të maskave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test