Telefoni më i shitur i vitit 2017 - Bota Sot
Telefoni më i shitur i vitit 2017

Mobile

E martë, 23 tetor 2018

Telefoni më i shitur i vitit 2017

Më: 24 dhjetor 2017 Në ora: 18:34
Ilustrim

Apple iPhone 7 i shiti të gjitha modelet e smartfonëve globalisht gjatë gjashtë muajve të parë të vitit 2017, pasuar nga iPhone 7 Plus, sipas një raporti të ri nga firma informative dhe analitike, IHS Markit.

Samsung Galaxy Grand Prime Plus mbajti vendin e tre, pasuar nga iPhone 6s dhe Galaxy S8 në vendin e katërt dhe të pestë, respektivisht.

Galaxy S8 Plus ishte numri 6 shitësi më i mirë, me pak më pak vëllim sesa Galaxy S8.

Modelet Apple dhe Samsung kishin shitje të ngadaltë në gjysmën e parë të 2017, thanë analistët IHS Markit.

Edhe pse modelet më të fundit të iPhone siguruan pozicionet më të larta, vëllimi i dërgesave u ul në krahasim me modelet e paraardhësve të tyre, iPhone 6s dhe 6s Plus, gjatë të njëjtës periudhë në 2016.

Modelet iPhone të ekranit 4.7 inç më të vegjël renditen në pozicionet më të larta në gjysmën e parë të tre viteve të njëpasnjëshme duke filluar nga 2015. Megjithatë, pjesa e tregut vazhdon të bjerë, duke rënë nga 10% në vitin 2015 në 7% në 2016 dhe 5% në vitin 2017.

Ndërkohë, seria e Samsung Galaxy S8 shënoi një vëllim më të vogël të ngarkesës këtë vit. “Kjo ka të ngjarë që Samsung të fillojë shitjen e modeleve Galaxy S8 dhe S8 + në muajin prill, një muaj më vonë se fillimi i vitit të kaluar të serisë S7”, tha Jusy Hong, drejtor i asociuar – pajisje mobile për IHS Markit.

“Renditja e dërgesave të Galaxy S8 Plus ra në numrin gjashtë, krahasuar me Galaxy S7 Edge në vendin e katërt në vitin 2016.”

Pesë modele të Samsung, katër modele të Apple dhe një model Oppo renditen në 10 smartfonë më të shitur në gjysmën e parë të 2017.

Numri i modeleve të smartphone me më shumë se një milion dërgesa në muaj u rrit në gjysmën e parë të këtij viti në 22 nga 17 në vitin 2016. “Ky është një rezultat i drejtpërdrejtë i përpjekjeve OEM të smartfonëve për të zgjedhur dhe përqendruar në mënyrë që të përmirësojnë portofolet e produkteve dhe të rrisin profitabilitetit “, tha Hong.

“Përveç kësaj, shumë OEM kinezë po shesin modelet e tyre të telefonave të mençur jashtë Kinës, e cila intensifikon konkurrencën dhe gjeneron më shumë modele të njohura në nivel global.”

Midis 22 modeleve të lartë të anijeve deri tani këtë vit janë tetë modele kineze që kanë dërguar më shumë se 6 milionë njësi në gjashtëmujorin e parë të vitit 2017: pesë nga Oppo, dy nga Xiaomi dhe një nga Huawei, raportoi IHS Markit.

Samsung kishte 10 modele që dërguan më shumë se një milion njësi në muaj respektivisht, ndërsa Apple kishte katër.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test