“Uji i bekuar” i Katedrales së Prishtinës - Bota Sot
“Uji i bekuar” i Katedrales së Prishtinës

Religjion

E shtunë, 20 tetor 2018

“Uji i bekuar” i Katedrales së Prishtinës

Më: 21 tetor 2016 Në ora: 20:36
Katedralja "Nënë Tereza"

Brenda oborrit të Katedrales “Nën Tereza” në Prishtinë, janë formuar dy puse. Në to buron ujë i gazuar natyral, e që nga priftërinjtë tash cilësohet si “ujë i bekuar”.

Rrjedha e këtij burimi është zbuluar gjatë kërkimit të ujit të rëndomtë për nevojat e Katedrales.

Don Jeton Thaçi rrëfen se fillimisht nuk kanë menduar se çfarë të bëjnë me këtë ujë, përveçse ta bekojnë dhe më pas ta marrin besimtarët të cilët besojnë në të. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test