Astronauti japonez kërkon ndjesë për lajmin e rremë - Bota Sot
Astronauti japonez kërkon ndjesë për lajmin e rremë

Shkencë & Teknologji

E enjte, 18 tetor 2018

Astronauti japonez kërkon ndjesë për lajmin e rremë

Më: 10 janar 2018 Në ora: 13:35
Norrishige Kanai

Një astronaut japonez kërkoi falje për përhapjen e lajmeve të rreme. Ai pretendoi se ishte rritur 9 centimetra gjatë qëndrimit të tij tre mujor në gjithësi.

Astronauti japonez u rrit 9 centimetra, derisa rritja e zakonshme e eshtrave në kozmos ndodh të jetë jo më shumë se 1-2 cm.

Rezulton se ndryshimi me lartësinë e tij normale është vetëm 2 centimetra, raporton Reuters.

Shumica e astronautëve rriten në misionet e hapësirës, për shkak të mungesës së gravitetit. Dallimi në lartësi zakonisht është një deri në dy centimetra, dhe pas kthimit të Tokës, ajo zhduket.

Cannai, i cili mbërriti në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës muajin e kaluar, lëshoi njoftimin për një ndryshim në rritjen e tij në rrjetin Twitter.

Mesazhi i tij bëri një përshtypje të madhe dhe u përhap nga shumë media. Një ditë më vonë, megjithatë, ai kërkoi falje dhe tha se komandanti i misionit Anton Shkapplerov e kishte matur atë dhe doli se lartësia e tij ishte 182 cm - 2 cm më shumë se në Tokë.

“Unë kërkoj falje për këtë lajm të tmerrshëm të rremë",  shkruan Canai, duke mos shpjeguar se çfarë ishte gabimi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test