Hirscher sundon botën e skijimit, 6 herë rresht kampion

Skijim

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 19 mars 2017 Në ora: 22:06
Austriaku Marcel Hirscher

Austriaku Marcel Hirscher që nga viti 2012 nuk lëshon pe, për të gjashtën herë rresht është kampion i botës. Ai sundon botën e skijimit, duke qenë më i mirë edhe në këtë edicion dhe me 1599 pikë fitoi “Globin e madh të Kristaltë”. Hirscher edhe pse nuk fitoi në garën e fundit në Aspen të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kjo fare nuk qe e rëndësishme, sepse kishte ditë që e pati siguruar titullin e kampionit të botës.

Ai zuri vendi e katërt në sllallom me kohë më të dobët për 32 qindtat se vendi i parë, suedezi Andre Myhrer. Skiatori suedez arriti në vend të parë me kohë të kaluar për 1:27.97 minuta ose ka qenë më i shpejtë për 14 qindtat se gjermani Felix Neureuther. Paraqitje fantastike ka pasur edhe Michael Matt i cili renditet në vend të tretë me një qindtën e kohës më të dobët se pozita e dytë dhe 15 se i pari.

Hirscher përfundoi në vend të parë me 1.599 pikë, ndërsa Jansrud është i dyti me 924 pikë, Kristoffersen 903, Pinturault 875 pikë etj. Kampion i sllallomit ështe Hirscher i cili zuri vendin e parë me 735 pikë, pasojnë Kristoffersen 575, Moelgg 476 pikë etj.