Izraeli pret me interesim dokumentarin gjerman mbi hebrenjtë e mbijetuar nga lufta - Bota Sot
Izraeli pret me interesim dokumentarin gjerman mbi hebrenjtë e mbijetuar nga lufta

Speciale

E hënë, 24 shtator 2018

Izraeli pret me interesim dokumentarin gjerman mbi hebrenjtë e mbijetuar nga lufta

Më: 18 prill 2018 Në ora: 15:05

Një dokumentar gjerman mbi 14 të mbijetuar të Holokaustit nga qyteti Vroklav, në perëndim të Polonisë, ka ngjallur interes të madh në Izrael, ku brezi i ri ka reaguar fuqishëm, deklaruan në Tel Aviv regjisorët e filmit, Karin Kaper dhe Dirk Szuszies.

Filmi që titullohet “Wir sind Juden aus Breslau” (“Ne jemi hebrenj nga Vroklavi” – emri polak i Breslau), që prek edhe situatën aktuale në Poloni, do të shfaqet në kinematë e Tel Avivit, Jeruzalemit, Haifa, Sderot dhe Kolon deri më 25 prill.

Në këtë film prezantohen 14 dëshmitarë okular hebrenj të cilët i mbijetuan terrorit nazist kur ishin të rinj, mes të cilëve edhe Anita Lasker Wallfisch, një prej të mbijetuarave të fundit nga Orkestra e Vajzave në Aushvic, e cila mbajti një fjalim në janar në Parlamentin gjerman.

Në vitin 1929 jetonin rreth 25 000 hebrenj në Vroklav.

Premiera e filmit u dha në Vroklav në nëntor 2016.

Ky film është shfaqur gjithashtu në SHBA dhe Britani të Madhe.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test