Zbulohet skeleti i njeriut që ishte zënë nga shkëmbi në Pompei - Bota Sot
Zbulohet skeleti i njeriut që ishte zënë nga shkëmbi në Pompei

Speciale

E martë, 13 nëntor 2018

Zbulohet skeleti i njeriut që ishte zënë nga shkëmbi në Pompei

Më: 29 maj 2018 Në ora: 23:44
Viktima, e cila u vlerësua të jetë mbi 30 vjeç, e kishte prishur gjoksin e tij.

Blloku i gurit i hedhur në mënyrë të dhunshme nga një re vullkanike ra mbi viktimën, thonë arkeologët e Pompeit

Zyrtarët në vendin arkeologjik të Pompeit kanë njoftuar zbulimin e skeletit të një njeriu të grimcuar nga një gur i madh, ndërsa përpiqej të arratisej nga shpërthimi i malit Vesuvi në vitin 79 pas Krishtit.

Zyrtarët e Pompeit të martën lëshuan një fotografi që tregon skeletin që dilte nga një bllok i madh guri që mund të ketë qenë një hyrje e derës, e cila ishte "hedhur me dhunë nga rënia vullkanike".

Viktima, e cila u vlerësua të jetë mbi 30 vjeç, e kishte prishur gjoksin e tij. Arkeologët nuk e kanë gjetur kokën e viktimës. Zyrtarët thanë se njeriu kishte vuajtur nga një infeksion këmbë që mund të ketë shkaktuar vështirësi në këmbë dhe kështu pengoi ikjen e tij.

Drejtori i përgjithshëm i faqes arkeologjike, Massimo Osanna, e quajti atë "një zbulim të jashtëzakonshëm" që kontribuon në një "pamje më të mirë të historisë dhe qytetërimit të epokës".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test