Biçikletat pa stacion, Veliaj: Tirana, qyteti i parë në Ballkan me këtë sistem - Bota Sot
Biçikletat pa stacion, Veliaj: Tirana, qyteti i parë në Ballkan me këtë sistem

Tirana

E diel, 18 nëntor 2018

Biçikletat pa stacion, Veliaj: Tirana, qyteti i parë në Ballkan me këtë sistem

Më: 3 qershor 2018 Në ora: 16:03
Tirana

Pas aksionit për gjelbërimin me 120 mijë pemë, Bashkia e Tiranës, sjell në qytet 4 mijë biçikleta Mobike të teknologjisë së fundit.

Biçikletat inteligjente do të përdoren nëpërmjet smartphoneve sipas kryebashkiakut Veliaj, është një risi që do të nxisë përdorimin masiv të biçikletës, e që do të sjellë ndryshim rrënjësor të mënyrës sesi do të lëvizin qytetarët në Tiranë.

“Siç Tirana sjell gjithmonë risi dhe ka qenë e para në nisma të tilla, me ardhjen e Mobike bëhemi qyteti i parë në Ballkan që fusim sistemin e biçikletave pa stacion. Pra, secili me celularin e vet, shkarkon aplikacionin dhe duke skanuar barkodin e biçikletës, mund ta përdorë atë. Gjatë kësaj jave do të bëjmë disa testime, kurse nisjen zyrtare e kemi në datën 8 Qershor. Për të gjithë ata që kanë pritur që teknologjia dhe mobiliteti të transformojnë Tiranën, ka ardhur dita. Ky është momenti ynë për të transformuar Tiranën me një celular dhe një biçikletë”, tha Veliaj.

Biçikletat Mobike do të përdoren duke shkarkuar aplikacionin me këtë emër dhe më pas ato bëhen të përdorueshme me një barcod. 4 mijë biçikletat do të mund të lëvizin në qytet duke filluar nga e shtuna e ardhshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test