Dhjetë erëza kundër sëmundjes dhe ftohjeve - Bota Sot
Dhjetë erëza kundër sëmundjes dhe ftohjeve

Ushqime

E premte, 19 tetor 2018

Dhjetë erëza kundër sëmundjes dhe ftohjeve

Më: 21 dhjetor 2017 Në ora: 18:05
Ilustrim

Ndërsa dimri përparon, rreziku i kalimit të festave në mes të ftohtit, gripit dhe kollës së bezdisshme është mjaft i lartë, por ushqimi natyral ndihmon për të kapërcyer këta muaj me dozën e duhur të energjisë.

T’i shtojmë ngjyrë tryezës me erëza, aleatë të çmuar të shëndetit dhe me virtyte të fuqishme detoksikuese që gjithashtu mund të forcojnë sistemin imunitar. Lista në dorë, ja dhjetë erëza që duhet të njihni kundër sëmundjeve të sezonit të ftohtë dhe për të mbajtur në kuzhinën tuaj.

Piper i kuq: kur kemi ftohtë dhe dhimbje të fytit, asgjë më mirë se një pjatë me makarona me vaj, spec i kuq dhe hudhra: speci i kuq është një kardioprotektor, përmirëson qarkullimin dhe forcon sistemin imunitar.

Mente jeshile; kjo bimë aromatike rifreskon, lufton përzierjen dhe zënien e makinës dhe nxit tretjen: mjafton një pije me mente pas ngrënies. Këshilla? Shtoni lëkurën e një portokalli, mandarine ose karafili, të pasura me vitaminë C.

Likeri i zi: aq e shijshme, lufton kapsllëkun, presionin e ulët të gjakut dhe tretje të ngadaltë. Për më tepër, jamball ndihmon për të dëbuar gëlbazën dhe qetëson kollën: një lëng mes pasdites do të rivendosë energjinë dhe humor të mirë.

Fara cumino: pse të mos shtoni një majë luge perimeve të ziera? Sipas studimeve, kjo erëz kundërvepron ndaj radikalëve të lirë dhe stimulon detoksikimin e mëlçisë, duke kontribuar në mirëqenien e organizmit.

Karafil me ngjyrë: më parë përdoreshin vetëm për të dekoruar portokallet dhe për të përgatitur verën e ngrohtë, por ta përtypësh heq simptomat e përzierjes dhe aromatizon frymën. Vaji esencial gjithashtu kundërvepron ndaj lodhjes dhe jep energji.

Shafrani i Indisë: përdoret për përgatitjen e curry dhe sipas studimeve ka veti anti-kancerogjene, vetëm shtoni atë në fund të gatimit. Për mëngjes mund të përgatisni golden milk, dhe ta konsumoni atë për një muaj: në sajë të efektit detoksikues, ne do të përmirësojmë epidermën dhe forcojmë sistemin imunitar.

Xhenxhefil i bardhë: fyt i lënduar? Në ujë të valuar ne vendosim xhenxhefil të freskët të prerë në feta me një lugë mjaltë dhe lëng limoni. Ky çaj bimor është super i shijshëm dhe lufton sëmundjet sezonale.

Piper gri: varietetet e piperit janë shumë: llojet e piperëve janë të shumtë. Po ti shtoni në pjatë japin një aromë intensive. Sipas studimeve, ka veti dietike dhe antidepresive dhe është një eliksir i të rinjve në gjendje për të luftuar plakjen.

Shafran i verdhë: sipas studimeve, pistili i çmuar ka një efekt antidepresiv dhe veti antioksiduese. E dobishme për shëndetin e syve dhe të trurit, shafrani lufton sëmundjen degjeneruese.

Arrë moskat; Arra e moskatit është një antiseptik i fuqishëm i aftë për të luftuar dhimbjet reumatike dhe për të përmirësuar proceset e tretjes.

Kini kujdes të mos e teproni: arra moskat duhet të përdoret në sasi të vogla. Shtojeni atë në qofte, tortellini të mbushur dhe kanelone për një drekë super-aromatike dhe të shijshme të Krishtlindjeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test