Djathi mund t’ju shkaktojë varësi - Bota Sot
Djathi mund t’ju shkaktojë varësi

Ushqime

E shtunë, 20 janar 2018

Djathi mund t’ju shkaktojë varësi

Më: 22 dhjetor 2017 Në ora: 14:50
Djathi

Djathi përmban një substancë kimike që ndodhet edhe në drogat adiktive, kanë zbuluar shkencëtarët.

Ekipi që qëndron prapa këtij studimi, po ashtu ka shpjeguar se pse disa ushqime të caktuara janë më adiktive se të tjerat.

Duke përdorur skemat e Universitetit Yale për Shkallën e Varësisë, të dizajnuara për të matur varësinë e një individi ndaj ushqimeve, dhe është zbuluar se djathi e ka aftësinë të shkaktojë varësi për shkak se përmban kazeinë apo proteina qumështore.

Autorët e studimit kanë gjetur se ushqimet e përpunuara, lidheshin me sjellje adiktive, pasi që ushqimet e yndyrshme janë më së vështiri të mënjanueshme kur filloni t’i konsumoni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test