Dosjet e policisë zimbabvese implikonin ushtrinë në abuzime të gjera - Bota Sot
Dosjet e policisë zimbabvese implikonin ushtrinë në abuzime të gjera

Afrika

Dosjet e policisë zimbabvese implikonin ushtrinë në abuzime të gjera

Më: 30 janar 2019 Në ora: 16:25
Foto Ilustrim

Dokumentet e siguruara nga TheGuardian sugjerojnë se ushtarët kanë qenë përgjegjës për vrasje dhe përdhunim gjatë goditjes

Dokumentet e Brendshme të policisë Zimbabve kaluan te Guardian që sugjeronin se ushtria ishte përgjegjëse për vrasje, përdhunim dhe grabitje të armatosur gjatë goditjes brutale të vazhdueshme në vendin e Afrikës jugore.

Në më shumë se një duzinë raporte hetimi të përbashkëta me Guardian nga zyrtarët e policisë të frustruar në mosndëshkimin e dukshëm të ushtrisë, janë përshkruar një sërë sulmesh të dyshuara, duke përfshirë dy vrasje dhe përdhunim të një vajze 15 vjeçare.

Hetuesit e policisë shkruanjnë se të gjitha veprimet u kryen nga burrat që mbanin "uniforma" ose "maskim" të ushtrisë - një stil formulimi që i lejonte policisë të shmangte akuzat e drejtpërdrejta kundër ushtrisë së fuqishme, shkruan The Guarduan, transmeton Bota Sot.

Zyrtarisht, policia e Republikës Zimbabve, forca e policisë kombëtare, ka fajësuar dhunën mbi "elementë mashtrues" kriminelë të cilët kanë vjedhur uniformat e ushtrisë dhe tha se akuzat për abuzime të gjera nga siguria dhe forcat e armatosura janë fabrikuar. Por në shumicën e rasteve të përshkruara në dokumentet e shikuara nga theGuardian, sulmuesit mbanin armë automatike, të cilat i posedojnë pak njerëz, përveç ushtarëve dhe policisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat