Shpërthimi me bombë vetëvrasëse në Somali, ka viktima - Bota Sot
Shpërthimi me bombë vetëvrasëse në Somali, ka viktima

Afrika

Shpërthimi me bombë vetëvrasëse në Somali, ka viktima

Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 14:03
Foto Ilustrim

Një bombë e makinave vetëvrasëse shpërtheu jashtë një baze ushtarake për ushtarët etiopianë në Somalinë jugore të shtunën, duke lënë një numër të papërcaktuar viktimash, tha një zyrtar i policisë.

Grupi islamik al Shabaab mori përgjegjësinë për sulmin dhe tha se kishte vrarë 16 ushtarë etiopianë, edhe pse kërkesa nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Një plak lokal që dëshmoi sulmin tha për Reuters se shpërthimi kishte vrarë 10 vetë duke përfshirë ushtarë dhe civilë. "Minibusi ishte shumë i pluhurosur, duhet të kishte ardhur nga një rajon i largët, ai ishte shkarkuar (në) ndërsa filloi të shpejtohej", tha ai.

Zyrtari i policisë Major Nur Abdullahi i tha Reuters nga qyteti i Bardheere ku ndodhi sulmi se makina e përfshirë ishte një mini autobus që mbante perime si një maskë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...