Nga një sulm vdekjeprurës, mbi 10 vetë të vrarë në Somali - Bota Sot
Nga një sulm vdekjeprurës, mbi 10 vetë të vrarë në Somali

Afrika

Nga një sulm vdekjeprurës, mbi 10 vetë të vrarë në Somali

Më: 1 mars 2019 Në ora: 14:23
Foto

Të paktën 10 vetë janë vrarë në një betejë njëditore në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, që filloi me një bombardim makinash nga grupi xhihadist al-Shabaab. Lufta është ende në vazhdim, më shumë se 16 orë pas fillimit të sulmit, shkruan AFP.

Një luftëtar i Shabaab shpërtheu bombën në maikna të enjten vonë, një shpërthim i madh që rrëmbeu pjesën e përparme në një hotel të madh dhe nxiti një flakë të madhe që ndezi disa makina në një rrugë të zënë.

Luftëtarë të tjerë nga grupi i lidhur me Al-Kaidën sulmuan brenda një ndërtese që strehonte një restorant, ku ata ishin rrethuar nga policia.

Lufta vazhdon në kryeqytetin e Somalisë, me armëpushuesit e Shabaab që lëvdojnë përpjekjet për prishjen e qëndrimeve të tyre, më shumë se 16 orë pas fillimit të sulmit.

"Më shumë se 10 vetë janë vrarë," tha Abdirahman Ali, një oficer i sigurisë kombëtare.

"Operacionet e shpëtimit janë ende në vazhdim e sipër, kështu që numri i të vdekurve mund të jetë më i lartë, sepse mund të ketë ende trupa nën mbeturinat".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...