Etiopia për të dërguar kutitë e zeza jashtë vendit, Norvegjisë i kërkon kompensim - Bota Sot
Etiopia për të dërguar kutitë e zeza jashtë vendit, Norvegjisë i kërkon kompensim

Afrika

Etiopia për të dërguar kutitë e zeza jashtë vendit, Norvegjisë i kërkon kompensim

Më: 13 mars 2019 Në ora: 11:12
Foto

“Ethiopian Airlines” tha të mërkurën se do të dërgonte kutitë e zeza nga Boeing 737 MAX i rrëzuar jashtë vendit, ndërsa një linjë ajrore norvegjeze kërkoi kompensim nga planemakerja e SHBA pasi dy të tretat e atij modeli ishin bazuar në nivel global, shkruan Euro News, përcjell “Bota sot”

Pas rrëzimit të pasagjerëve të avionit të pasagjerëve të së dielës, vetëm pas ngritjes nga Addis Abeba në rrugën për në Nairobi, vrau 157 njerëz dhe ndoqën një katastrofë tjetër që përfshinte një 737 MAX në Indonezi pesë muaj më parë që vrau 189 njerëz.

Kjo ka frymëzuar industrinë globale të aviacionit dhe ka ngritur presion mbi Boeing, aksionet e të cilit janë zhytur.

Vende të shumëfishta kanë pezulluar 737 MAX, duke çuar në themelimin e rreth dy të tretave të avionëve të 371 që operojnë në të gjithë botën, sipas llogaritjeve të Reuters.

Megjithatë, pa asnjë lidhje të provuar mes dy rënieve, Shtetet e Bashkuara kanë penguar prirjen dhe kanë lejuar avionët 737 MAX që të vazhdojnë të operojnë edhe pse Europa i ka pezulluar ato.

Boeing, planemaker më i madh në botë, ka thënë se ajo mban "besim të plotë" në MAX 737. Aksionet e saj ranë 6.1 për qind të martën, duke sjellë humbje në 11.15 për qind që nga rrëzimi, humbja më e madhe dy ditore për stokun që nga korriku i vitit 2009.

Rënia arriti në 26.65 miliardë dollarë nga vlera e tregut e Boeing.

Shtimi i presionit mbi Boeing, Norwegian Air tha se do të kërkonte shpërblim për të ardhurat e humbura dhe kosto shtesë pas ngritjes së avionëve të saj 737 MAX.

"Ne presim që Boeing të marrë këtë projekt-ligj," tha Norwegian në një deklaratë me email për Reuters.

Në Etiopi, e cila i mungon aftësia mjeko-ligjore e vendeve të tjera, një zëdhënës i Agjencisë etiopiane tha se zëri i kutisë së zezë dhe regjistruesit e të dhënave u gjetën të hënën, do të dërgoheshin jashtë shtetit për analizë.

"Nuk ka kapacitet këtu, kështu që kutia e zezë do të dërgohet diku tjetër për analizë. Ekipi i hetimit do të vendosë se ku," tha zëdhënësi për Reuters.

Kjo mund të jetë në Evropë, CEO i kompanisë i tha CNN-së.

Zyrtarët e SH.B.A.-së thanë se pajisjet e kutisë së zezë pësuan disa dëme, por ata ishin të sigurt për disa rezultate fillestare brenda 24 orëve nga të dhënat që u shkarkuan.

Më shumë se një duzinë të afërmish të atyre që u vranë në aksident, kryesisht kenianë që kanë fluturuar, u larguan nga Addis Abeba herët në mëngjes për të paguar respektin e tyre në vendin e rrëzimit rural ku Fluturimi ET 302 zbriti në një flakë të zjarrit.

Mund të duhen javë ose muaj për të identifikuar të gjitha viktimat, të cilat përfshijnë një autor fitues, një zyrtar të futbollit dhe një ekip punonjësish humanitarë.

Duke kundërshtuar presionin, administratori i Administratës Federale të Aviacionit Federal (FAA) Dan Elwel tha se shqyrtimi i tij kishte treguar "asnjë çështje të performancës sistemore dhe nuk ofron bazë për të urdhëruar argumentimin e avionit".

Presidenti i SHBA Donald Trump foli për Boeing Shefin Ekzekutiv Dennis Muilenburg dhe mori sigurimet se avioni ishte i sigurt, njoftuan dy vetë në thirrjen.

Të martën, rregullatori i sigurisë së aviacionit të Bashkimit Evropian pezulloi të gjitha fluturimet në bllok nga 737 MAX dhe një senator i SHBA, i cili kryeson një panel që mbikëqyrte aviacionin, sugjeroi që Shtetet e Bashkuara të ndërmarrin veprime të ngjashme.

Tailanda dhe Libani u bashkuan me listën e gjatë të kombeve që pezulluan modelin të mërkurën.

Tre aeroplanët amerikanë që përdorin aeroportin 737 MAX - Southwest Airlines, American Airlines Group Inc dhe United Airlines - qëndronin pranë avionit, edhe pse shumë pasagjerë potencialë morën në mediat sociale për të shprehur shqetësimet, duke pyetur nëse mund të ndryshonin fluturimet ose të anulonin.

Nga 10 vendet më të larta nga udhëtimi me pasagjerë ajror, të gjithë përveç Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë kanë ndalur fluturimet e 737 MAX. BE, Kina, Indonezia, Singapori, Zelanda e Re, Australia, Malajzia, India dhe të tjerët kanë pezulluar përkohësisht aeroplanin.

Një debat mbi automatizimin qëndron në qendër të një hetimi për rrëzimin e Lion Air të tetorit në Indonezi. Një fokus ka roli i një sistemi softueri i projektuar për të shtyrë avionin poshtë, së bashku me standardet e trajnimit dhe riparimit të linjave ajrore.

Boeing thotë se ka në plan të azhurnojë softuerin në javët e ardhshme.

Duke pasur parasysh problemet e identifikimit në vendin e fatkeqësisë së djegur, Airlines Ethiopian tha se do të duhej të paktën pesë ditë për të filluar dorëzimin e mbetjeve të familjeve. Viktimat erdhën nga më shumë se 30 vende, dhe përfshinë rreth dy duzina të stafit të U.N.

Variant i ri i 737, avionëve më të shitur modern të pasagjerëve në botë, u konsiderua si një punë e mundshme për linjat ajrore globale për dekada dhe 4,661 më shumë janë në rregull.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat