OKB do të mbajë konferencën e të gjitha partive mbi "planin e një udhërrëfyesi" të Libisë - Bota Sot
OKB do të mbajë konferencën e të gjitha partive mbi "planin e një udhërrëfyesi" të Libisë

Afrika

OKB do të mbajë konferencën e të gjitha partive mbi "planin e një udhërrëfyesi" të Libisë

Më: 20 mars 2019 Në ora: 17:13
Ghassan Salame

Kombet e Bashkuara thanë të mërkurën se do të organizojë një konferencë gjithë-partiake muajin e ardhshëm për të hartuar një "udhërrëfyes" për të udhëhequr Libinë nga kaosi në të cilin është zhytur që nga një revolucion i vitit 2011, shkruan AFP.

Konferenca kombëtare synon të rregullojë datat për zgjedhjet legjislative dhe presidenciale në shtetin e Afrikës së Veriut, i cili është shkatërruar nga grindjet ushtarake, politike dhe fisnore që nga kryengritja e mbështetur nga NATO që rrëzoi sundimtarin e vjetër Moamer Gaddafi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...