Forcat e armatosura përleshen me protestuesit në Sudan - Bota Sot
Forcat e armatosura përleshen me protestuesit në Sudan

Afrika

Forcat e armatosura përleshen me protestuesit në Sudan

Më: 8 prill 2019 Në ora: 09:26
Foto

Trupat e ushtrisë së Sudanit kanë vepruar për të mbrojtur protestuesit në Khartoum pasi forcat e sigurisë kanë qëlluar me gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën masive, thonë dëshmitarët okularë, shkruan BBC.

Ushtarët u përpoqën të ndiqnin kamionët duke qëlluar gaz lotsjellës, në natën e dytë të një proteste në Sudan, duke bërë thirrje që Presidenti Omar al-Bashir të japë dorëheqjen.

Protestuesit kërkuan strehim në një strukturë detare, tha një dëshmitar.

Z. Bashir ka refuzuar deri tani kërkesat për të bërë rrugë për një qeveri kalimtare.

Një protestues i tha gazetës BBC's, se një numër i kamionëve bartës mbërritën dhe filluan të qëllonin gaz lotsjellës dhe municione të gjalla në drejtim të mijëra protestuesëve të ulur në kryeqytetin sudanez.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...