Algjeria zgjedh presidentin e përkohshëm të parë të ri në 20 vjet - Bota Sot
Algjeria zgjedh presidentin e përkohshëm të parë të ri në 20 vjet

Afrika

Algjeria zgjedh presidentin e përkohshëm të parë të ri në 20 vjet

Më: 9 prill 2019 Në ora: 14:39
Foto

Ligjbërësit e quajtën kryetarin e dhomës së sipërme si presidentin e parë të ri të Algjerisë në dy dekada të martën, pas dorëheqjes së Abdelaziz Bouteflika pas protestave masive, shkruan AFP.

Zgjedhja e Abdelkader Bensalah si president i përkohshëm ndjek rregullat kushtetuese, por shkon kundër kërkesave të demonstruesve, të cilët kanë shtyrë që ai dhe politikanët e tjerë të lartë të qëndrojnë poshtë.

"Unë dua të punoj në përmbushjen e interesave të popullit", i tha Bensalah parlamentit për marrjen e presidencës së përkohshme 90-ditore.

"Është një përgjegjësi e madhe që kërkon kushtetuta nga unë", shtoi 77-vjeçari.

Partitë e opozitës refuzuan të mbështesin zgjedhjen e Bensalahut dhe bojkotoi seancën, pasi qindra studentë protestuan kundër tij në Algjeri.

"Respekto Bensalah!" ata këndonin jashtë postës kryesore, e cila është bërë pika qendrore e javëve të protestave masive në kryeqytet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...