Televizioni shtetëror i Sudanit thotë se ushtria ka për të bërë 'deklaratë të rëndësishme së shpejti' - Bota Sot
Televizioni shtetëror i Sudanit thotë se ushtria ka për të bërë 'deklaratë të rëndësishme së shpejti'

Afrika

Televizioni shtetëror i Sudanit thotë se ushtria ka për të bërë 'deklaratë të rëndësishme së shpejti'

Më: 11 prill 2019 Në ora: 09:27
Foto

Televizioni shtetëror i Sudanit tha të enjten se forcat e armatosura do të bënin një njoftim të rëndësishëm së shpejti, mes spekulimeve se një përpjekje grushti mund të ishte duke u zhvilluar kundër Presidentit Omar al-Bashir pas 4 muajsh protesta kundër sundimit të tij 30-vjeçar, shkruan AFP.

"Forcat e armatosura do të paraqesin një deklaratë të rëndësishme së shpejti. Jini gati për të ", thuhet në njoftimin e dhënë nga televizioni shtetëror i Sudanit, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Ndërsa njerëzit prisnin fjalë të mëtejshme, televizioni shtetëror dhe radio luajtën muzikë patriotike, duke u kujtuar të vjetërve sundanë se si u shpalosën marrëveshjet ushtarake gjatë ngjarjeve të mëparshme të trazirave civile.

Kriza ka përshkallëzuar që nga fundjava, kur mijëra demonstrues filluan të largohen jashtë kompleksit të Ministrisë së Mbrojtjes në Khartoum qendrore, ku ndodhet vendbanimi i Bashirit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...