Dy mjekë kubanë në Kenia u rrëmbyen nga xhihadistët - Bota Sot
Dy mjekë kubanë në Kenia u rrëmbyen nga xhihadistët

Afrika

Dy mjekë kubanë në Kenia u rrëmbyen nga xhihadistët

Më: 12 prill 2019 Në ora: 14:04
Foto

Xhihadistët e dyshuar të Somalisë Al-Shabaab rrëmbyen të premten dy mjekë kubanë në Kenia verilindore dhe vranë oficerin e shoqërimit të policisë, thanë zyrtarët, shkruan AFP.

Operacioni ndodhi pasi dy mjekë - një mjek i përgjithshëm dhe një kirurg - ishin në rrugë për të punuar në qytetin Mandera, afër kufirit me Somalinë.

"Sot rreth orës 9:00 të mëngjesit, militantët e dyshuar të Al-Shabaabit kanë rrëmbyer dy mjekët kubanë të vendosur në spitalin e referimit në Mandera," tha në një deklaratë guvernatori i qarkut, Ali Roba.

Zëdhënësi i policisë keniane Charles Owino tha se sulmuesit përdorën dy makina të Toyota Probox për të bllokuar veturën në të cilën mjekët po udhëtonin.

Një nga dy oficerët e policisë që i shoqëruan ata "u qëlluan nga sulmuesit dhe vdiqën në vend. Sulmuesit arritën të rrëmbyejnë dy mjekët dhe kaluan kufirin me ta," tha Owino.

Shoferi i automjetit të mjekëve u arrestua dhe aktualisht po merret në pyetje, "tha ai.

"Oficerët tanë të sigurisë ndjekin sulmuesit."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...