Vazhdojnë protestat në Algjeri, kërkohet ndryshimi i tërë regjimit - Bota Sot
Vazhdojnë protestat në Algjeri, kërkohet ndryshimi i tërë regjimit

Afrika

Vazhdojnë protestat në Algjeri, kërkohet ndryshimi i tërë regjimit

Më: 12 prill 2019 Në ora: 17:31
Algjeri

Dhjetëra mijëra protestues i kanë pushtuar rrugët e Algjerit për të tetën javë me radhë për ta kërkuar largimin e tërë elitës politike, përderisa zgjedhjet presidenciale pritet të mbahen në korrik.

Ish-presidenti, Abdelaziz Bouteflika, dha dorëheqje nga pozita e tij para dhjetë ditësh pasi kishte qëndruar për 20 vjet në pushtet. Largimi i tij u nxit nga presioni që bëri komandanti i ushtrisë dhe protestat massive të të rinjve.

Sidoqoftë, protestat po vazhdojnë pasi protestuesit po kërkojnë largimin e tërë elitës politike, e cila e ka qeverisur Algjerinë që nga pavarësimi nga Franca në vitin 1962. Përpos kësaj, ata po kërkojnë që figurat e dyshuara për korrupsion të ndiqen penalisht.

Bouteflika është zëvendësuar nga Abdelkader Bensalah, i cili do të shërbejë si president i përkohshëm për 90 ditë. Ai njëkohësisht është edhe kryetar i kuvendit të Algjerisë.

“Ne dolëm sot në rrugë për të thënë se pozita e Bensalahut është jokushtetuese. Nuk e meritojmë pushtetin ushtarak. Ne meritojmë një Algjeri demokratike dhe të lirë”, tha një protestues.

Më shumë se 25 për qind e popullsisë më të re se 30 vjeçare, e cila përbën rreth 70 për qind të popullsisë së përgjithshme, janë të papunësuar, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...