Ushtari "veteran" Burhan bëhet sundimtar i ri i Sudanit - Bota Sot
Ushtari "veteran" Burhan bëhet sundimtar i ri i Sudanit

Afrika

Ushtari "veteran" Burhan bëhet sundimtar i ri i Sudanit

Më: 13 prill 2019 Në ora: 16:10
Protesta, Sudan

Gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, oficeri i dytë që betohet si sundues i ri ushtarak i Sudanit, është një "ushtar veteran" i panjohur kryesisht jashtë ushtrisë, shkruan AFP.

Të premten, Burhan u bë shefi i një këshilli ushtarak që rrëzoi Omar al-Bashir, pasi gjenerali Awad Ibn Ouf ofroj dorëheqjen më pak se 24 orë nga pushteti.

Protestuesit, të vendosur për të parë një qeveri civile pas përfundimit të tre viteve të pushtimit të hekurit të Bashirit, panë Ibn Oufin si një regjim të brendshëm dhe një ndihmës të ngushtë të udhëheqësit të përmbysur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...