Kongresi Kombëtar Afrikan drejt fitores në Afrikën e Jugut - Bota Sot
Kongresi Kombëtar Afrikan drejt fitores në Afrikën e Jugut

Afrika

Kongresi Kombëtar Afrikan drejt fitores në Afrikën e Jugut

Më: 11 maj 2019 Në ora: 20:05
Kongresi Kombëtar Afrikan

Kongresi Kombëtar Afrikan, forca politike në pushtet në Afrikën e Jugut ka filluar të festojë fitoren pothuajse të konfirmuar në zgjedhje. Janë numëruar deri tani 99.9% e votave dhe kjo forcë legjendare politke që mori pushtetin me Nelson Mandelën në krye, pas rrëzimit të aparteidit, duket se e ka siguruar fitoren.

Qeveria e re do të formohet muajin e ardhshëm.

Kongresi Kombëtar Afrikan ka fituar të gjashtë zgjedhjet parlamentare në vend që pas rënies së aparteidit në 1994. Por zgjedhjet e sivjetshme janë hera e parë që kjo forcë politike merr më pak se 60% të votës. Skandalet e viteve të fundit për nepotizëm, korrupsion, manipulime si dhe rritja e dobët ekonomike e kanë njollosur imazhin e Kongresit Kombëtar Afrikan dhe kanë bërë që disa përkrahës të zgjedhin forca të reja politike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...