Afër 300 emigrantë u shpëtuan nga bregu i Libisë - Bota Sot
Afër 300 emigrantë u shpëtuan nga bregu i Libisë

Afrika

Afër 300 emigrantë u shpëtuan nga bregu i Libisë

Më: 24 maj 2019 Në ora: 14:52
Foto

Flota e Libisë ka shpëtuar rreth 290 emigrantë nga rrëzimi i anijeve në brigjet e Tripolit në dy operacione të ndara, thanë zyrtarët të premten, raporton AFP.

Një patrullë e rojes bregdetare shpëtoi 87 emigrantë të nacionaliteteve të ndryshme afrikane, duke përfshirë gjashtë gra dhe një fëmijë, nga një anije që përshkoi rreth 50 kilometra në lindje të kryeqytetit libian. Ata u dërguan në një bazë detare në Tripoli, tha zëdhënësi i marinës Ayoub Kacem.

Në një mision të veçantë, rreth 203 emigrantë, duke përfshirë një grua dhe gjithashtu të gjitha vendet afrikane, janë vërejtur në dy anije në brigjet e qytetit të Zlitenit, rreth 140 kilometra në lindje të Tripolit. Ata u dërguan në një qendër paraburgimi në Suq al-Khamis.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat