Luftime të rënda në kryeqytetin libian - Bota Sot
Luftime të rënda në kryeqytetin libian

Afrika

Luftime të rënda në kryeqytetin libian

Më: 25 maj 2019 Në ora: 21:36
Foto

Luftime të rënda shpërthyen në kryeqytetin libian të Shtunën pasi forcat lindore bënë një shtysë të re për të përparuar brenda qytetit të kontrolluar nga qeveria e njohur ndërkombëtarisht, shkruan Reuters.

Ushtria Kombëtare e Libisë (LNA) e Khalifa Haftar, e cila është e lidhur me një qeveri paralele në lindje, filloi një ofensivë për të marrë Tripolin pothuajse dy muaj më parë, por nuk ka shkelur mbrojtjen e jugut të qytetit.

LNA bëri një shtytje të re të shtunën në mëngjes, duke u përpjekur të përparonte në një rrugë nga ish-aeroporti - i vendosur në një lagje jugore - drejt qendrës, por nuk kishte asnjë shenjë përparimi, thanë banorët.

Luftimi ishte ngadalësuar gjatë javëve të fundit gjatë muajit të shenjtë musliman të Ramazanit, kur shumica e njerëzve agjërojnë gjatë ditës deri në perëndim të diellit.

Beteja për Tripolin ka vrarë të paktën 510 njerëz, kanë detyruar të largohen 75,000 njerëz nga shtëpitë e tyre, kanë bllokuar mijëra emigrantë në qendrat e paraburgimit dhe kanë rrafshuar disa periferi jugore. Ajo gjithashtu ka detyruar mbylljen e shkollave, ndarë familjet në anët e ndryshme të vijës së frontit dhe ka sjellë ndërprerje të energjisë elektrike.

Dy punonjës ambulantë u vranë dhe tre të plagosur të enjten kur makinat e tyre të ambulancës u goditën, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë. Nuk tha se kush ishte përgjegjës.

Kombet e Bashkuara nuk kanë qenë në gjendje të negociojnë armëpushimin. Franca, ashtu si vendet e tjera evropiane, bëri thirrje për një armëpushim, por gjithashtu mbështeti Haftarin si një mënyrë për të luftuar militantët islamikë në vend.

Të hënën, Haftar, duke takuar presidentin francez Emmanuel Macron, përjashtoi një armëpushim dhe tha se donte të çlirojë kryeqytetin e milicive që kishin "infektuar" qeverinë e mbështetur nga U.N. të kryeministrit Fayez al-Serraj, tha një zyrtar francez presidencial.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...