Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të diskutojë sulmin ushtarak të Sudanit - Bota Sot
Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të diskutojë sulmin ushtarak të Sudanit

Afrika

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të diskutojë sulmin ushtarak të Sudanit

Më: 4 qershor 2019 Në ora: 09:45
Foto

Këshilli i Sigurimit i OKB është i vendosur të diskutojë çështjen e Sudanit pasi ushtria e tij në pushtet kreu një goditje vdekjeprurëse mbi protestuesit pro-demokratë, shkruan AP.

Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania kërkuan sesionin me dyer të mbyllura, të përcaktuara për të martën pasdite.

Dëshmitarët dhe udhëheqësit e protestës thonë se forcat e sigurisë sudaneze hapën zjarr, shkatërronin tenda dhe vranë të paktën 35 vetë të hënën në vendndodhje kryesore të demonstruesve në kryeqytetin Khartoum.

Këshilli ushtarak i Sudanit tha të martën se po anulonte të gjitha marrëveshjet me krerët e protestës dhe do t'i thërriste zgjedhjet brenda shtatë muajve.

Kreu i këshillit, gjenerali Abedel-Fattah Burhan, gjithashtu tha se koalicioni që përfaqëson demonstruesit ndan përgjegjësinë për gjakderdhjen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...