Një sulmues i vetëm vret katër persona në Tripoli - Bota Sot
Një sulmues i vetëm vret katër persona në Tripoli

Afrika

Një sulmues i vetëm vret katër persona në Tripoli

Më: 4 qershor 2019 Në ora: 10:17
Foto

Një person i armatosur i vetëm vrau katër anëtarë të forcave të sigurisë në qytetin verior të Tripolit në Liban, përpara se të hidhte në erë edhe veten, thanë zyrtarët të martën, raporton AFP.

"Zhdukja e xhirimeve rezultoi në vdekjen e dy anëtarëve të ushtrisë libaneze dhe dy anëtarëve të forcave të sigurisë së brendshme", tha një zyrtar i sigurisë për AFP.

Ushtria konfirmoi se kishte humbur dy nga ushtarët e saj dhe agjensia kombëtare e lajmeve konfirmoi numrin e përgjithshëm të katër vetave.

Nuk kishte asnjë kërkesë të menjëhershme për të shtënat dhe motivet e armatosura ishin të paqarta, por dy zyrtarë të sigurisë në një nga skenat e sulmit i thanë AFP se ai ishte një militant i liruar kohët e fundit nga burgu.

Sulmuesi përfundimisht u mbyll në një ndërtesë banimi dhe vrau veten duke shpërthyer një jelek eksploziv që kishte veshur.

Libani, përfshirë Tripolin dhe zonat rreth tij, u prek nga një përplasje e dhunës nga konflikti në Sirinë fqinje, por situata e sigurisë ka qenë e qetë në vitet e fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...