Të paktën 100 njerëz mendohet se janë vrarë gjatë protestave, në Sudan - Bota Sot
Të paktën 100 njerëz mendohet se janë vrarë gjatë protestave, në Sudan

Afrika

Të paktën 100 njerëz mendohet se janë vrarë gjatë protestave, në Sudan

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 19:51
Ilustrim

Paramilitarët në Khartoum hodhën dhjetëra trupa në Nil për të fshehur numrin e viktimave të shkaktuara gjatë një sulmi të agimit ndaj protestuesve të pro-demokracisë në kryeqytetin sudanez më parë këtë javë, thonë mjekët dhe aktivistët, shkruan The Guardian.

Të paktën 100 njerëz mendohet se janë vrarë gjatë protestave në Sudan, e cila ka qenë nën sundimin ushtarak pasi që Presidenti Omar al-Bashir u dha dorëheqje në prill.

Njësitë e forta të armatosura të Forcave të Shpejtë Mbështetëse (RSF) vazhduan të depërtojnë deri në Khartoum dhe në qytetin fqinj të Omdurman të mërkurën. Shumë rrugë u ndaluan nga barrikada të improvizuara pasi banorët përpiqeshin të mbrojnë lagjet nga paramilitarët dhe hajdutët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...