OBSH: Një e katërta e rasteve me ebola mbeten të pazbuluara - Bota Sot
OBSH: Një e katërta e rasteve me ebola mbeten të pazbuluara

Afrika

OBSH: Një e katërta e rasteve me ebola mbeten të pazbuluara

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 19:33
Kongo

Sipas ekspertëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), rreth një e katërta e njerëzve të infektuar me ebola në Kongon lindore mbeten të pazbuluara ose të gjetura shumë vonë.

"Që nga fillimi i epidemisë së Kongos, që nga gushti i kaluar, janë raportuar 1,357 vdekje, " tha Mike Ryan, duke shtuar se me sukses regjistrohen 75 për qind të rasteve, por ka një shans që t’iu shmangen një e katërta e rasteve.

OBSH paralajmëroi më herët se lufta kundër Ebola u ndërpre pesë ditë radhazi për shkak të pasigurisë.

AP njoftoi më parë se 119 raste u regjistruan që nga janari, 42 prej tyre në institucionet e kujdesit shëndetësor, për shkak, siç pretendojnë ata, hyrjes së qëllimshme të sëmundjes në vend, si dhe dezinformimit rreth përhapjes së ebola në rajon.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...