Forcat e Sudanit arrestojnë krerët e protestës pas goditjes vdekjeprurëse - Bota Sot
Forcat e Sudanit arrestojnë krerët e protestës pas goditjes vdekjeprurëse

Afrika

Forcat e Sudanit arrestojnë krerët e protestës pas goditjes vdekjeprurëse

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 15:47
Foto

Forcat e sigurisë kanë arrestuar dy rebelë të njohur dhe një udhëheqës të opozitës, deklaruan ndihmesit te shtunën, pak ditë pasi një goditje e përgjakshme i mbylli shpresat për tranzicionin e shpejtë demokratik të Sudanit, shkruan AFP.

Protestuesit u arrestuan pasi mbajtën takime të premten me Kryeministrin etiopian Abiy Ahmed, i cili ishte në Khartoum për një mision qe kishte per synim ringjalljen e bisedimeve midis gjeneralëve qeveritarë të Sudanit dhe liderëve të protestës per ate se kush duhet të udhëheqë qeverine e ardhshme te vendit , një civil ose një ushtar .

Kjo vjen vetëm disa ditë pas goditjes së të hënës nga ushtaret në stërvitjet ushtarake që la dhjetëra demonstrues të vdekur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...