Opozita e Sudanit, plan për të emëruar këshillin kalimtar dhe kreun e qeverisë - Bota Sot
Opozita e Sudanit, plan për të emëruar këshillin kalimtar dhe kreun e qeverisë

Afrika

Opozita e Sudanit, plan për të emëruar këshillin kalimtar dhe kreun e qeverisë

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 10:02
Foto

Opozita e Sudanit ka në plan të emërojë tetë anëtarë të një këshilli kalimtar dhe të emërojë një ekonomist të shquar për të udhëhequr një qeveri, tha të hënën një udhëheqës në aleancën e protestuesve dhe grupeve të opozitës, shkruan Reuters.

Plani, i cili duket se ndërtohet mbi një propozim të Kryeministrit etiopian Abiy Ahmed, i paraqitur gjatë një vizite ndërmjetësuese në Khartoum javën e shkuar, mund të ndihmojë në thyerjen e një bllokimi midis sundimtarëve ushtarakë të vendit dhe opozitës civile në përpjekjet për të rënë dakord mbi një tranzicion drejt demokracisë.

Abiy vizitoi Khartum në një mision ndërmjetësimi në të cilin ai propozoi një këshill tranzitor prej 15 anëtarësh i përbërë nga tetë civilë dhe shtatë oficerë ushtrie për ta udhëhequr vendin në demokraci.

Tensionet janë rritur në Sudan pasi forcat e sigurisë kanë shkatërruar dhunshëm një kamp proteste në Khartoum qendror një javë më parë, duke vrarë dhjetra protestues. Opozita është përgjigjur duke deklaruar mosbindje civile që ka shkurtuar jetën në kryeqytet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...