Gjykata lë në burg ish-kryeministri e Algjerisë - Bota Sot
Gjykata lë në burg ish-kryeministri e Algjerisë

Afrika

Gjykata lë në burg ish-kryeministri e Algjerisë

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 19:12
Ahmed Ouyahia

Gjykata e Lartë e Algjerisë të mërkurën vendosi ish-kryeministrin Ahmed Ouyahia në paraburgim si pjesë e një hetimi për korrupsion u hap në figura të larta të lidhura me ish-sundimtarin e vjetër të vendit, Abdelaziz Bouteflika, shkruan AFP.

Një aleat i ngushtë i Bouteflika, Ouyahia është figura më e lartë që duhet të mbahen, që nga shpërthimi i protestave masive në fillim të këtij viti duke kërkuar heqjen e elitës sunduese dhe ndjekjen e tyre.

Ouyahia, e cila u largua nga qeveria në mars si pjesë e një riorganizimi të kabinetit, po hetohet rreth rasteve të korrupsionit duke përfshirë "dhënien e privilegjeve të paligjshme", raportoi televizioni shtetëror.

Ish-ministri i tij i transportit, Abdelghani Zaalane, gjithashtu u paraqit para Gjykatës së Lartë të mërkurën në lidhje me një hetim korrupsioni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...