Kryeministri i Etiopisë thotë se ka pasur një puç të dështuar ushtarak - Bota Sot
Kryeministri i Etiopisë thotë se ka pasur një puç të dështuar ushtarak

Afrika

Kryeministri i Etiopisë thotë se ka pasur një puç të dështuar ushtarak

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 12:07
Kryeministri i Etiopisë

Kryeministri i Etiopisë thotë se Qeveria e tij ka arritur që të parandalojë një grushtshtet në një rajon jashtë kryeqytetit, Addis Ababa.

Kryeministri Abiy Ahmed tha për transmetuesin publik më 22 qershor se një gjeneral ushtarak dhe të tjerë brenda ushtrisë së vendit, kanë orkestruar një tentim-puç në rajonin e Amhara.

Abis tha se disa njerëz janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur gjatë operacionit.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara tha se është në dijeni të raportimeve për të shtëna me armë në Addis Ababa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...