Migrantët të shumtë vdesin nga sëmundja në burgun e Libisë - Bota Sot
Migrantët të shumtë vdesin nga sëmundja në burgun e Libisë

Afrika

Migrantët të shumtë vdesin nga sëmundja në burgun e Libisë

Më: 30 qershor 2019 Në ora: 16:38
Foto

Në shkretëtirën e Libisë perëndimore, qindra emigrantë afrikanë u mbajtën për muaj me radhë në një hangar të mbushur me mbeturina të zeza dhe ujëra të zeza. Ata ndanë dy kova uji midis tyre dhe mezi mbijetuan në një vakt në ditë. Më shumë se 20 vetë vdiqën nga sëmundjet dhe uria, thanë ata, shkruan AP.

Emigrantët dhe avokatët e tyre akuzuan agjencitë e ndihmës së UN për të kthyer një sy qorr ose duke iu përgjigjur shumë ngadalë gjendjes së tyre të vështirë.

Agjencia e refugjatëve UN ose UNHCR mohon se nuk ka reaguar, duke thënë se nuk ka qenë në gjendje të hyjë në pjesë të objektit, të drejtuar nga një prej milicive të shumta të Libisë. Komandanti përgjegjës i objektit mohonte se kishte ndonjë mungesë aksesi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...