Franca bën thirrje për ndalimin e luftimeve në Libi - Bota Sot
Franca bën thirrje për ndalimin e luftimeve në Libi

Afrika

Franca bën thirrje për ndalimin e luftimeve në Libi

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 14:43
Foto

Franca po bën thirrje që palët ndërluftuese të Libisë të ndalojnë luftimet dhe të rifillojnë bisedimet pasi një sulm ajror vrau më shumë se 40 vetë në një qendër të paraburgimit të emigrantëve, raporton AP.

Në një deklaratë të mërkurën, ministria e jashtme franceze bëri thirrje për një kthim të shpejtë në bisedimet e mbështetura nga UN.

Franca gjithashtu bëri thirrje për qasje të garantuar për grupet humanitare, të cilat shpesh kanë luftuar për të sjellë ndihmë për mijëra migrantë të bllokuar në qendrat e paraburgimit, duke përfshirë shumë që janë kapur nga roja bregdetare libiane në rrugë drejt Evropës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...