OKB-ja bën thirrje për armëpushim në Libi, pasi numri i të vdekurve arrin 1,000 - Bota Sot
OKB-ja bën thirrje për armëpushim në Libi, pasi numri i të vdekurve arrin 1,000

Afrika

OKB-ja bën thirrje për armëpushim në Libi, pasi numri i të vdekurve arrin 1,000

Më: 6 korrik 2019 Në ora: 15:42
Foto

Këshilli i Sigurimit i OKB bëri thirrje të premten për një armëpushim në Libi, pasi numri i të vdekurve nga një ofensivë tre mujore në Tripoli arriti në 1,000, përfshirë rezultatet e vrarë në një sulm ajror që goditi një qendër ndalimi për emigrantët, raporton AFP.

Këshilli dënoi sulmin e fundit të së martës në kampin e paraburgimit në Tajoura në lindje të Tripolit dhe "theksoi nevojën që të gjitha partitë të urrenin urgjentisht situatën dhe të angazhohen për një armëpushim", tha një deklaratë e përbashkët.

Komandanti libian Khalifa Haftar, forcat e të cilit mbajnë Libinë lindore dhe pjesën më të madhe të jugut të vendit, filloi një ofensiv në fillim të prillit për të luftuar kryeqytetin nga forcat besnike ndaj Qeverisë së Kombeve të Bashkuara (GNA).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...