Vdekjet nga Ebola në Kongo arrijnë në dy mijë - Bota Sot
Vdekjet nga Ebola në Kongo arrijnë në dy mijë

Afrika

Vdekjet nga Ebola në Kongo arrijnë në dy mijë

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 18:44
Pamje nga vendi i ngjarjes

Numri i vdekjeve nga Ebola në Republikën Demokratike të Kongos ka arritur në 2,000 në vit pasi u shpërthye shpërthimi.

Zyrtarët konfirmuan gjithashtu se numri i rasteve të personave të prekur nga ky virus ka tejkaluar shifrën 3,000, në atë që është bërë epidemia e dytë më e madhe e virusit vrasës.

Shifrat vijnë mes frikës në rritje se shpërthimi i Ebola-s do të përhapet në vendet fqinje Uganda, Ruanda dhe Burundi.

Punëtorët e ndihmës kanë luftuar në mënyrë të dëshpëruar për ta mbajtur nën kontroll shpërthimin – por përpjekjet janë penguar nga një numër sfidash.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...